X
تبلیغات
موسیقی کردی - استاد علی مردان،کریم کابان ،طاهر توفیق و عدنان كريم

موسیقی کردی

موسیقی کردی و معرفی خوانندگان بزرگ کرد

استاد علی مردان،کریم کابان ،طاهر توفیق و عدنان كريم

بيوگرافي علي مردان
علی مردان سال 1904 در شهر کرکوک در کردستان عراق چشم به جهان گشود.در طول عمر خویش توانست صدها اهنگ و مقام کردی را از نابودی نجات بدهد و شمار چشمگیری از جوانان کرد بهره مند کرد را تشویق کرد که به این عرصه وارد شوند.

وی کار موسیقی را با ئه للاویسی شروع کرد و بعدها هوره، ئای ئای، خاوکه ر و قه تار را اموخت. وی تسلط کامل بر زبانهای فارسی، ترکی و عربی داشت .در رادیو کردی بغداد در سال 1939 اولین مقام کردی را به گویش باجلانی پخش کرده است .و سال 1965 در رادیو کردی تهران و کرمانشاه، چندین مقام و اهنگ کردی را خوانده است.اخرین اهنگ او در سال 1972 در رادیو کردی بغداد ضبط شده است . علی مردان روز جمعه 24 ژانویه 1981 درگذشت و در زادگاهش شهر کرکوک کردستان، در گورستان شیخ محی الدین به خاک سپرده شد .
عدنان کریم: از طریق هنر میتوان تمام لهجه ها را به هم نزدیک کرد

هنرمند عدنان کریم گفت: هنر می تواند لهجه ها را به هم نزدیک کند. این هنرمند در جواب...

سوال سایت سفین در باره ی بکار بردن لهجه های متنوع کوردی در آهنگهایش چنین پاسخ می دهد: من براین باورم انسان می تواند از طریق هنر، لهجه ها را به همدیگر نزدیک کند و من به لهجه های مختلف کلهری، کرمانجی، هورامی و غیره هنر هایی ارائه دهم . كريم اضافه نمود شما برای اثبات این نظریه که هنر می تواند نقش بسزایی در نزدیک نمودن لهجه ها را داشته باشد این مثال را در نظر بگیرید: در این سالهای اخیر اگر شخصی در دیاربکر به آهنگی سورانی یا هر لهجه ی کوردی دیگر گوش فرا دهد میتواند به معنای این آهنگ پی ببرد و می توان آن را یکی از تاثیر گذاری های آهنگ بر نزدکی نمودن لهجه ها دانست. وي ميفزايد ما هنر مندان باید تمام توانایی خود را بکار ببریم برای زیاد نمودن این تاثیر گذاری در جامعه ی کوردی که دارای لهجه های متنوعی می باشد.لازم بذکر است هنرمند عدنان کریم، متولد سال 1963 در شهر کرکوک می باشد و در سال 1985 توانست در رشته ی نقاشی فارغ التحصیل گردد و در سال 1991 از کوردستان به كشورسوئد مهاجرت نموده است .


چنگ و نی ... هنرمند عدنان کریم


آواز: عدنان کریم ( عه دنان که ریم )

چنگ : تارا جاف

شعر : وفایی

وه کوو نه ی کون کونه جه رگم ، له تاو هیجرانی تۆ بۆیه

به سۆزی نه ی ده سوتێم و ، به نه غمه ی نه ی ده ناڵێنم

ئه مان ئه ی موتریبی مه جلیس ، به حه قی تاری روحانی

به لا بێ نه غمه ی که ی سازت ، که ئاوی ئاوری هیجرانه

***

ئه تۆ ئه ی رۆحه که م ساقی ، ئه تۆ ئه ی عه مره که م موتریب

په یا په ی لێده چه نگ و نه ی ، ده ما ده م بێنه په یمانه

به تیری غه مزه بمڵاوێنه وه ، زوڵفم له گه ردن که

به سه ر هاتومه مه یدانت ، به دڵ بۆت بومه نیشانه

***

ده مێکی مه ست و بیمارم ، ده مێک بێ هۆش و هۆشیارم

چ که س نازانێ ده ردی من ، مه گه ر ئه و چاوه کالانه

هه ناسه ی عاشقان با نه تگرێ ، بێ مروه تی تا که ی

بترسێ ئه ی گوڵی ناسک ، به ده ن له و بایی زریانه

***

ئه گه ر زولفت وه کوو من عاشقی روی تۆ نیه بۆچی ؟

سه راپا تێک چووه که وتو وه ته به ر پێت ده ست و دامانه ؟

وه فایی بۆ گوڵێکی سه رو باڵا شێت و شه یدایه

وه کوو قومری ده ناڵێنی ، وه کوو بولبول غه زه ڵ خانه
زندگی نامه طاهر توفیق:


طاهر توفیق در سال ۱۳۰۱ شمسی در شهر (کوُ) کُردستان عراق که به دیار شعر و موسیقی اشتهار داشت به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را به رسم آن زمان در مکتب های سنتی با آموختن کتاب آسمانی قرآن، گلستان و بوستان سعدی آغاز کرد. سپس به مدرسه بتدایی شهر کوُ رفت و در همان دوران بود که به سبب خوشنوایی اش، عضو گروه سرود مدرسه شد.


سال ۱۳۱۵ آوازخوانی را زیر نظر استادان آن زمان آغاز کرد و از همان ابتدا وسواس زیادی در انتخاب اشعار داشت و به همین دلیل بیشتر شعر شاعران پُرآوازۀ کُرد همچون استاد نالی، حاجی قادر کوُیی و... را برای خواندن بر می گزید.

سال های محنت بار جنگ جهانی دوم برای استاد طاهر توفیق یادآور دوران پُر رنج و تلخی است که او را از تحصیل و فراگرفتن بیشتر موسیقی در آن اوان محروم ساخت. پس از آن سال های سیاه، راه بغداد را در پیش گرفت و سال ۱۳۲۴ در بخش کُردی رادیو بغداد به صورت قراردادی مشغول به کار شد.

این همکاری تا سال ۱۳۳۵ که به استخدام رسمی دولت در آمد و به وزارت کشور در بغداد منتقل شد، ادامه داشت و سال ۱۳۳۹ به شهر اربیل انتقال یافت؛ اما با وجود مشغله شدید کاری از فعالت های هنری فاصله نگرفت و در طی سالیان دراز آوازخوانی، آهنگ های ماندگاری چون(مطرب حریفان، ساقی درویشان)و... را از خویش به جای گذاشت و در اجرای آواز(مقام)به چنان مهارتی دست یافت که به استاد مقامات شهرت یافت.

هنرمند بنام کُرد طاهر توفیق در سال ۱۲۶۶ شیفتگان خویش را برای ابد تنها گذاشت، اما نوا و یادش همواره در قلب مشتاقان خویش ماندگار خواهد بود.


+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام فروردین 1390ساعت 19:34  توسط هوشنگ  |